Committee

Laurene Mulcahy (President)

Local U3A: Southlakes

Contact Details: president@nsw.u3anet.org.au

John Sharkey
(Vice President)

Local U3A: Tamworth Regional

Contact Details: vicepresident@nsw.u3anet.org.au

Bob Birrer
(Secretary)

Local U3A: Kempsey Macleay Valley

Contact Details: info@nsw.u3anet.org.au

Richard Coggan (Treasurer)

Local U3A: Lake Macquarie

Contact Details: treasurer@nsw.u3anet.org.au

The NSW U3A Network Committee consists of an ‘executive team’ and nominees from the nine U3A Regions in NSW.  Click the Region Name below for your Regional Representative’s (committee member) name and if you wish to check-out the ‘local U3As’ within the region, click your selected “Region” name below.  Alternatively check out our map of U3A Regions for NSW prior to viewing your U3A Region of interest.

Regional Representative – Fiona Abbey
Visit U3A Region

U3A Central Coast; Singleton U3A; Southlakes U3A; Tuggerah Lakes U3A; Cessnock City U3A; Eastlakes U3A; Lake Macquarie U3A; Maitland U3A; Myall U3A; Newcastle U3A; Port Stephens Third Age Learning; SAM U3A

Regional Representative – Allison Aspden
Visit U3A Region

Bathurst U3A; Cowra U3A; U3A Dubbo Chapter; Forbes College for Seniors; Mudgee District U3A; Oberon U3A; Orange U3A; Parkes College for Seniors

Regional Representative – Roger Curran
Visit U3A Region

Ballina/Byron Bay U3A; Brunswick Valley U3A; Clarence River U3A; Grafton U3A; U3A Tweed Coast; U3A Northern Rivers (Lismore)

Regional Representative – Helen Matthews
Visit U3A Region


Sydney U3A; U3A Nepean/Blue Mountains; Hawkesbury U3A; Liverpool U3A School for Seniors; Macarthur U3A

Regional Representative – Bob Birrer
Visit U3A Region

 

Coffs Harbour U3A; Dorrigo Plateau U3A; Forster Tuncurry U3A; Gloucester District U3A; Kempsey/Macleay U3A; Manning Valley U3A; Nambucca Valley U3A

 

Regional Representative – James Nichterlein
Visit U3A Region

U3A ACT; Batemans Bay U3A; U3A Bermagui and District; U3A Goulburn Mulwarree;
U3A Sapphire Coast; Snowy Mountains U3A

Regional Representative – Greg Brown
Visit U3A Region

Cootamundra U3A; Deniliquin U3A; Griffith U3A; Hilltop (Young) U3A; Leeton U3A; Wagga Wagga U3A

Regional Representative – John Sharkey (Network Vice Pres)
Visit U3A Region

 

U3A Armidale; U3A Bingara; Inverell U3A; Moree U3A; Namoi U3A; Tamworth Regional U3A

 

Regional Representative – Margaret Stratton
Visit U3A Region

U3A Central Illawarra; Kiama U3A; U3A Milton/Ulladulla; U3A Northern Illawarra; Shellharbour City U3A; U3A Shoalhaven Third Age of Learning; U3A Southern Highlands; U3A Wollongong